EN HÄRLIG UTMANING

Att springa ett halvmaraton

Ett hett tips på ett roligt event. Man behöver varken vara snabb eller stark. Att ta sig iväg på en skön weekend till en vacker sommarstad för ett halvmaraton räcker gott och väl.

Jag startade min första semesterdag i juni 2018 med att springa Båstad halvmaraton, riktigt roligt. Jag har bara sprungit fem halvmaraton, men har lyckats göra det under 1 år. Ser det som ett kul distanslopp. Söndagar är ändå den dag jag tillägnar mig längre löppass, så då blir ett event en trevlig bonus.

Av de fem lopp jag sprungit så var just det här loppet, ett ta de bästa. Jag hade förberett mig bra och ätit mina kolhydrater, druckit rödbetsjos och sovit mina 8 timmar under en 14 dagars period. Men det var inte bara det. Bansträckan var rolig att springa mellan Torekov och Båstad. Det var en hel del asfalt, men även kuperad terräng, en varm dag, 30 grader och stekhet sol.

Vätskestationerna var många och att det delades ut både Ahlgrens bilar och våfflor med grädde kändes lyxigt. Jag har en tendens till att bli hungrig under längre löppass så det här loppet var perfekt för mig. Jag är inte snabb i löpspåret, men jag tycker att löpning är roligt och det är en speciell känsla när man äntligen tar sig in till mållinjen.

Ett utmanande lopp i vacker miljö, semester och en god middag på kvällen. Ett perfekt nytta och nöje koncept enligt mig. Jag ser fram emot att träna inför loppet 2019, då springer jag igen!

IMG_7201-2 - EN HÄRLIG UTMANING

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.