Hälsa
Hälsa kan innefattas ur många vinklar. Både utifrån fysisk aktivitet och kost, mindfulness och yoga, men även utifrån vårt grundläggande mående, exempelvis psykisk och emotionell hälsa.
När jag för 25 år sedan började träna, då tränade jag för att jag ville se bra ut. Jag var 19 år och ville ”tona” kroppen lite. Jag utvecklade rätt snabbt ortorexi. En fixering av hälsosam livsstil med överdriven träning och ett överdrivet nyttigt ätande. En tvångsmässig tränings och nyttighetskontroll som inte gick att göra avkall på. Inte ens på Julafton. Jag tränade två träningspass per dag och åt strikt uträknade dieter.
Hälsa blir ohälsa när vi utsätter oss för tvångstankar, kontrollerande rutiner och saknar förmåga till att på ett sunt sätt tillåta oss att äta vissa livsmedel eller att ge oss själva vilodagar. Balans är viktigt, en liten efterrätt skadar inte kroppen, och fett är inte farligt i ok mängd. Kroppen behöver dessutom fett för att kunna förbränna fett. Dock bra fetter.
Visualisera en bil som behöver bränsle. Ges den för lite bränsle eller fel bränsle, då startar inte motorn. Kroppen har samma funktion, ger vi den för lite kost under en längre period så fungerar till slut inte kroppen. Vi blir energilösa, trötta, och äter små mängder mat för att inte öka i vikt. Kroppen ligger på sparlåga, och håller kvar kroppsfettet i kroppen. Vi är smala men bränner fel energi. Vi bränner muskelmassa istället för fettet ur de fettdepåer vi önskar minska ner.
Det vanligaste dilemmat efter en lång lågkaloridiet är att man efteråt går upp i vikt, kroppen har legat på sparlåga länge och suger i sig näring efteråt, som en svamp. När vi istället ger kroppen bra energi och i lagom dos så lär vi vår kropp att det är ok att släppa på de fettdepåer kroppen bär på. Då kroppen ges bra energi behöver den inte ”spara” eller hålla kvar överflödig energi.
Balans
Hur uppnår vi balans? Hälsa, bra kosthållning och träning är inget man gör under en kort period. Ingen 2 veckors kur eller en 3 månaders diet som omvandlar våra liv. Det är en livsstil, ett levnadssätt där vi alla har olika mål och visioner.
Många lägger upp för höga krav, eller har en önskan om att likna en superkändis. Vi får inte glömma att många superkändisar planerar in flera timmars träning varje dag, har privata kockar och kan vistas hos frisören dagligen mellan kl. 8-10 för att kunna bli fotograferade utifrån samhällets ”kändisnormer” i hur man ska vara och se ut. Att de även fotoshoppas glöms även lätt bort.
Bästa sättet att nå ett mål är att utgå från sig själv, sin egen utveckling och sina egna delmål på vägen. Det finns varken genvägar eller snabba kurer. Hälsa byggs på lång sikt och innebär även acceptans av sig själv. Att duga. Vi får inte glömma bort, att oavsett hur vi ser ut så är vi alla lika bra. Vårt självvärde sitter inte i vår vikt. Hälsa börjar med ett välmående inre, d.v.s., det vi inte ser utanpå. Det handlar om att tycka om sig själv, att acceptera och respektera sig själv.

Hälsogourmet