Jag vaknade upp med huvudvärk och bihåleinflammation idag, måndagsmorgon. Ingen större aptit men tjänstledig för studier så jag gjorde ett kort avbrott och bakade choklad och jordnötsfudge inför fredagsmyset tidigt i morse. Superlätt att göra och ett gott hälsosamt sockerfritt alternativ.
Det härliga Jordnötssmöret från Green Choice berikar fudgen med protein och fibrer. Men även järn, magnesium, folat och E-vitamin. Dessa ämnen ger kroppen bättre syreupptagning, förbättrar muskelfunktioner, bildar nya blodkroppar och ger kroppen behövliga antioxidanter / B vitamin för cellförnyelse.
Nötter och frön är hälsan själv och fibrer håller även blodfettnivåer lägre och balanserar tarmfunktionen.
Choklad och jordnötsfudge
Ingredienser:
- 12 färska dadlar
- 1/2 msk kokosolja
- 3 msk kakao
- 2 msk Green Choice jordnötssmör

Mixa samman allt och bred sedan ut smeten på bakplåtspapper. Jag har lagt bakplåtspapper i en liten fyrkalntig platsburk och därefter även täckt sidor med bakplåtspapper. Det underlättar när fudgen fryst till sig och då är det enkelt att lossa innehåll och skära upp i bitar.
Dekorera gärna med flingsalt från falksalt. Bon Aptit!
Hälsogourmet