Hur fikar man storslaget – kan man fråga sig
Man väljer helt enkelt det bästa, vid speciella tillfällen. Att fika storslaget är ett medvetet val. Det krävs uppskattning.
Lördag och adventshelg. Härligt! Vi firar lite extra den här helgen, inte bara advent. Vi firar dessutom en privat relationsangelägenhet. Det finns alltid något att fira och njuta av så mys på där ute. Njut av stunden.
Att välja det bästa, kan se olika ut för olika individer. Det vi behöver fundera över är att more är inte merrier och att all överkonsumtion lätt tas för givet. Oavsett pris, plånbok och ämnesinnehåll av materiella prylar eller ohälsosamma beteenden. Uppskattning är viktigt och att njuta av det vi har och ges. Då blir livet rikare.
Jag är en sucker efter egentid och snygga klänningar. God mat. Alla har vi våra fallgropar. Begreppet egentid kan man fundera över. Jag har helt enkelt behov av vuxentid och egentid. Tyvärr räknar jag inte gymmet som egentid, möjligtvis klockan fem på morgonkvisten när jag får träna solo i lokalen, det är superskönt. Eller att ta en ego lunch helt själv och bara njuta av en timme mitt under en intensiv dag. Ett avbrott från andras behov, egna förväntningar, prestationskrav, energitjuvar, kramiga gnälliga barn hemma, löst okänt folk, husdjur och dammråttor.
Det är avkopplande att umgås med sig själv, och skönt. Prova!

Hälsogourmet